Револьвер «Шмайсер АЕ820G» під травматичний патрон калібру 9 мм.
24 February 2010Компактний травматичний пістолет «SAFARI MINI» від ТОВ «ЛАТЕК»
22 March 2010Пістолет Макарова (ПМ) є одним із збройових символів колишнього СРСР і практично дихає в потилицю своєю славою такому відомому виробу зброярів як Автомат Калашнікова (АК). Що ж, із пісні слів не викинеш – винахід М.Ф. Макарова, який ввібрав в себе конструктивні особливості Walther PP та свіжі цікаві ідеї та новаторства в виконанні вітчизняного воєнпрома, став справжнім проривом. Пістолет мав УСМ подвійної дії, мав унікальний, на той час, запобіжник, який не лише не дозволяв курку наколоти капсуль, але й блокував затвор та весь УСМ, неповне збирання/розбирання здійснювалося за лічені секунди, а воістину геніальна простота будови пістолета дозволяла розібратися в ньому навіть інтуїтивно, оскільки пістолет у зібраному вигляді складається всього із 32 частин і має одне єдине різьбове з’єднання.
Пройшло багато років, але повністю знімати з озброєння ПМ не поспішає жодна з країн світу, що встигла ним озброїтися. Не стала виключенням з цього списку і Україна – міліція, армія, СБУ, спецпідрозділи – всі так чи інакше озброєні пістолетами ПМ. Макаров пізнаваний: його ми бачимо в кіно, про нього розповідають на заняттях з військової підготовки і т.п., саме тому він здається певним символом і володіти ним хочеться і для душі і задля власної безпеки. Цією «народною любов’ю» і користуються сучасні «виробники» ПМ-подібних травматичних пістолетів.
Ера гумострільного озброєння українців почалася з пістолетів, виготовлених із спецсплавів (відомих як ЦАМ, силумін) в далеких 90-их. І про те, що коли-небудь хоч хто-небудь буде продавати «справжні ПМ» цивільним, тоді ніхто і мріяти не міг. Ситуація круто змінилася на початку 2000-их, коли в Харківській обл.. підприємство «Собр» приступило до проекту по перетворенню російських газових клонів ПМ в у вітчизняний гумостріл, а пізніше в м. Ніжин, Чернігівської обл.., військовослужбовці в/ч 4558 почали перевтілювати старі зразки ПМ-ів в цивільні травматичні пістолети. Саме так з’явилися перші ПМ-подібні цивільні пістолети: ПМР (ПМР-1) та ВІЙ. Сьогодні ми розкажемо про одну із версій травматичного Макарова, гумостріл ВІЙ.
ВІЙ був першопрохідцем, і саме з його появою розпочалася якісно нова ера в збройній історії України – ера «переробленої» бойової зброї. Його прихід на прилавки магазинів зброї був великою подією. Ще б пак – ви купуєте не просто пістолет, а справжнісінький Макаров, «як у дядечка з фільму»! Однак, перший млинець пройшов дуже неприємним клубком: пістолети були погано зібрані, при чому із безлічі абсолютно різних запчастин від різних пістолетів або ЗІП-ів, а якість виготовлення основної «травматичної» запчастини ВІЯ – ствола, була надто низькою. Саме тому, ми наполегливо не рекомендуємо купувати ВІЇ перших серій – вони просто неякісні, до того ж, зазвичай «старі» ВІЇ виготовлялись на базі надто старих ПМ-ів. Для того аби ви знали як відрізнити «старий» ВІЙ від «нового», пропонуємо просту порівняльну табличку:
Характеристика | «старий» ВІЙ | «новий» ВІЙ |
Старкуватий вигляд: потерте воронування поверхонь, дуже ранній рік випуску (аж до 1949!) | + | — |
Дуже великі написи на затворі справа «ЗРОБЛЕНО В УКРАЇНІ ВІЙ» | + | — |
Частини УСМ (курок, шептало, спускова тяга) без номерів, або номери на них не співпадають з останніми цифрами номера ПМа-донора | + | — (не обов’язково) |
Сергу (стійку) кріплення ствола практично повністю спилено, а ствол приварений до рамки пістолета (з видимими зварними швами) | + | — |
Сергу (стійку) кріплення ствола не спилено, ствол закріплений на штифт під патронником (як бойовий) і може бути демонтований | — | + |
Затвор має глухе свердління (простіше кажучи: глибокий отвір) над каналом ударника (див. тильну частину затвора) | + | — |
Затвор має абсолютно «первозданний» вигляд: відсутні свердління, фрезерування і т.п. | — | + |
Вважаємо, цієї інформації буде достатньо аби ви, маючи мінімальні знання про ПМ, змогли без особливих зусиль побачити різницю між різними поколіннями ВІЇВ. Звичайно ж, для нашої статті був вибраний саме «новий» ВІЙ, який може похвалитися як гарною якістю виготовлення, так і достойним зовнішнім виглядом. Донором для цього екземпляра слугував Макаров 1968 року випуску, при чому всі його частини УСМ «рідні» – з цифрами «50», а це значить що донор був в гарному стані і не потребував ремонту.
Загалом, всі сучасні гумостріли України, створені на базі ПМ, виробляються за практично ідентичною технологією: заміна ствола на «гумострільний» власного виробництва, заміна зворотної пружини на більш м’яку, інші маніпуляції по ослабленні конструкції (свердління, тощо).
Одначе, виробник ВІЯ залишився вірним своїй первісній технології і продовжує переробляти ПМ-и з «фірмовою» особливістю, а саме із стволом помітно меншого діаметру, який встановлюється в парі з втулкою, запресованою в затвор під його розмір. Саме завдяки цій втулці достатньо одного погляду на дульний зріз пістолета, аби впізнати в ньому ВІЯ.
Ось тут і прихований неприємний недолік спецзасобу: одягнути на його ствол зворотну пружину бойового ПМ-а без деякої підгонки неможливо – вона буде хлюпатися із-за його зменшеного діаметра. Те ж саме чекає і затвор: одягнути його на будь-який інший ПМ-подібний неможливо. І якщо остання особливість вас навряд чи зможе засмутити, то з першою доведеться боротися, підправляючи «нерідну» пружину під новий діаметр за допомогою пасатижів, адже стріляти т.з. «посиленими» патронами з фірмовою ВІЄ-вською пружиною не варто.
Порадує цінителів ПМ і те, як маркірують свою продукцію ніжинські військові. Зліва на затворі і рамці бойового донора немає жодного напису, а маркірування іжевських зброярів незаймана. Про травматичне єство виробу вам нагадає лише права сторона ВІЯ: на затворі ви побачите невеликий (але глибокий) напис «ВІЙ 9ММ», а на рамці знайдете вже «цивільний» номер виробу, який, в результаті, буде внесений в дозвіл власника. Інформація «вироблено в Україні» схована під рукояткою та нанесена на площадці посадки бойової пружини. Побачити її можливо лише знявши бакелітову накладку рукоятки.
Цінною та корисною особливістю ВІЯ є внутрішній діаметр його ствола. Зазвичай він варіюється від 5,6-5,7 до 6 мм, що дозволяє краще використовувати потенціал спецзасобу при стрільбі т.з. «посиленими» патронами. Крім того, сталь, з якої виготовлений ствол, досить надійна і витримує неабиякі настріли. До того ж, як засвідчила практика, вона практично не іржавіє навіть без будь-якого догляду. Єдиним неприємним моментом для власника стане лише якість внутрішньої обробки поверхонь, – їх практично гарантовано доведеться шліфувати «нулівкою», а «сходинку» переходу із патронника в ствол доведеться згладжувати для профілактики розривів метальних снарядів. Уваги власника і його рук, швидше за все, потребуватиме і підйом (рампа) патронника, по якому ковзає патрон – зазвичай його поверхня нагадує дошку для прання. Одначе, не варто вважати дані неприємні нюанси проблемою саме спецзасобу ВІЙ, оскільки практично з усіма вітчизняними ПМ-оїдами вам доведеться проводити ту ж саму роботу.
Не зовсім приємним для потенційного покупця буде і той факт, що ВІЙ «з прилавку», на відміну від деяких конкурентів, не комплектується ніяким додатковим приладдям: немає ані протирки, ані армійської кобури, ані додаткового магазина. А єдиний магазин, що поставляється з пістолетом, зазвичай зі слідами інтенсивної експлуатації. Тому, докупити хоча б один запасний таки доведеться. Однак, не поспішайте сильно засмучуватися – армійська кобура вам навряд чи знадобиться, а протирку бойового ПМ без підгонки під травматичний ствол ви просто не зможете в нього проштовхнути.
Технічні характеристики травматичного пістолета ВІЙ:
- Калібр 9 мм Р.А.
- Довжина ствола 93 мм
- Довжина пістолета 170 мм
- Висота пістолета 127 мм
- Ширина пістолета 30,5 мм
- Маса пістолета з магазином без патронів 0,715 кг
- Маса пістолета зі спорядженим магазином 0,750 кг
- Дальність ефективної дії 5-7 метрів
- Практична скорострільність 30 постр./хв.
- Початкова швидкість вильоту кулі 320 м/с (максимальна, для сертиф. патрона)
- Місткість магазина, патронів 8 шт.
- Ударно-спусковий механізм куркового типу подвійної дії (SA/DA)
В цілому, травматичний пістолет ВІЙ останніх років випуску є хорошою та надійною зброєю хоча б із-за того, що в процесі його «реінкарнації» з бойового ПМ, він не зазнає жодних принципових змін, а його єдина дійсно «травматична» частина, – ствол, не викликає будь-яких серйозних нарікань. Варто також зазначити, що за ВІЄМ закріпився авторитет одного із найкращих ПМ-оїдів на ринку вітчизняної травматики, що засвідчено як досвідченими стрільцями, так і середньостатистичними користувачами. До того ж, цінова політика виробника порадує багатьох, адже ВІЙ вже немало років є найдешевшою пропозицією серед аналогічних продуктів.
Автор: Ігор Ш. (sternmacher)