ПНД-9П. Патрон для травматичного пістолета.
7 February 2010Револьвер «Шмайсер АЕ820G» під травматичний патрон калібру 9 мм.
24 February 2010Пістолет Макарова (ПМ) був розроблений радянським конструктором Миколою Федоровичем Макаровим в 1947-1948 роках, а з 1951 року вже знаходився на озброєнні багатьох країн світу. Пістолет Макарова (ПМ) продовжує і надалі в багатьох країнах колишнього соціалістичного табору завдяки своїй простоті та надійності.
Із-за широкого розповсюдження та пізнаваності ПМ, великою популярністю серед населення колишніх республік СРСР користуються не бойові версії пістолета Макарова, наприклад, пневматичний ПМ, газовий, травматичні версії (ВІЙ, ПМР, ПМ-Т, БЕРКУТ, ГПМ, ПМ-РФ). В Росії досить популярним є газовій пістолет з можливістю відстрілу гумових куль – «Макарич».
В Україні травматичні версії пістолета Макарова (ПМ) випускають кілька виробників, при чому вони фактично займаються переробкою бойових зразків які зберігаються на складах в величезних кількостях. За основу беруться як нові, так і вживані пістолети. Закуповувати запчастини від газових ПМ-ів в Росії, як це було кілька років тому, вже немає сенсу, оскільки займатися конверсією значно вигідніше.
Всі травматичні версії пістолета Макарова українського виробництва, що випускаються сьогодні, незалежно від виробника практично однакові. Відмінності полягають лише в оформленні при нанесенні клейма «нового виробника», деяких «захисних елементах» від можливості переробки травматичного ПМ під бойовий патрон.
Сьогодні мова піде про травматичний пістолет Макарова в версії ПМ-Т, «виробництва» ТОВ «Ерма-Інтер». Ранні версії пістолета ПМ-Т мали незнімну зворотну пружину, але тепер з цим прикрим фактом покінчено. Нині всі травматичні пістолети ПМ-Т виконуються на базі бойових версій ПМ і мають знімну зворотну пружину. Будь-яких обмежувачів і виступів в каналі ствола немає.
Як ми вже зазначали вище, всі «ПМ-подібні» гумостріли які виробляються в Україні практично однакові, хоча найбільш близьким аналогом пістолета ПМ-Т вважається мега популярний пістолет «ВІЙ». Чому «ВІЙ» в рази популярніший ПМ-Т не зовсім зрозуміло. Офіційно заявлений ресурс також однаковий і складає 5000 пострілів.
Незважаючи на легендарну надійність та безвідмовність бойового пістолета Макарова (ПМ), до вибору його травматичної версії, при чому не залежно від «виробника», потрібно підходити дуже ретельно аби не придбати занадто зношений або неякісно перероблений екземпляр. Розглянутий нами сьогодні зразок ПМ-Т позбавлений будь-яких серйозних недоліків та був відібраний серед десятка наявних пістолетів. Судячи з клейма, оригінал, на базі якого виконаний наш ПМ-Т, було випущено в 1969 році, а в листопаді 2009 року отримав друге життя, перевтілившись у травматик.
Технічні характеристики травматичного пістолета ПМ-Т.
- Калібр 9 мм Р.А.
- Довжина ствола 93 мм
- Довжина пістолета 170 мм
- Висота пістолета 127 мм
- Ширина пістолета 30,5 мм
- Маса пістолета з магазином без патронів 0,650 кг
- Маса пістолета зі спорядженим магазином 0,680 кг
- Дальність ефективної дії 5-7 метрів
- Практична скорострільність 30 постр./хв.
- Початкова швидкість вильоту кулі 320 м\с (максимальна, для сертиф. патрона)
- Місткість магазина, патронів 8 шт.
- Ударно-спусковий механізм куркового типу подвійної дії (SA/DA)
Автоматика травматичного пістолета ПМ-Т діє на основі віддачі вільного затвора. Замикання ствола відбувається за рахунок маси затвора і сили зворотної пружини. Зворотна пружина одягається безпосередньо на ствол пістолета. Пружина травматичної версії пістолета ослаблена, а внутрішній діаметр ствола зменшений і складає 5,4-5,6 мм залежно від екземпляра ПМ-Т. Це зроблено для того аби автоматика пістолета ПМ-Т надійно спрацьовувала зі слабкими сертифікованими патронами.
Ударно-спусковий механізм – подвійної дії (самозвідний), з відкритим курком, допускає ведення лише одиночного вогню. В ПМ-Т застосовано вільний ударник, який не має пружини яка би стримувала його в задньому положенні. Теоретично це може призвести до самовільного пострілу при падінні пістолета з великої висоти.
Запобіжник розміщений зліва на затворі і при вмиканні блокує ударник, потім безпечно знімає курок з бойового взводу, після чого замикає шептало та затвор. Перший постріл після вимикання запобіжника можна здійснювати як самозводом, так і звівши курок вручну.
Прицільні пристрої у травматичного пістолета ПМ-Т відкриті, нерегульовані. Плаский однорядний коробчастий магазин на 8 патронів розміщено в рукоятці пістолета. Після витрати патронів, затвор зупиняється в крайньому задньому положенні. Защіпка фіксації магазина розміщена в нижній частині рукоятки, позаду вікна магазина. Щічки рукоятки пластикові, коричневого кольору, з дрібним карбуванням.
Неабияка знаменитість та пізнаваність породили думку, що як засіб самооборони, травматичний пістолет, виконаний на базі оригінального Макарова (ПМ), ефективніший за своїх собратів завдяки психологічному ефекту – «схожий на бойовий», «як у міліціонера» і т.п. З іншого боку, засилля газових та пневматичних версій пістолета Макарова на вітчизняному ринку поступово зводять психологічний ефект від «демонстрації ПМ» до нуля.
В цілому, травматичний пістолет Макарова ПМ-Т являється одним із кращих представників компактної зброї самооборони. Він має невеликі розміри, виключно надійний, простий у використанні та обслуговуванні. Специфічними для ПМ-Т недоліками, у порівнянні з іншими сучасними травматичними пістолетами того ж класу, є достатньо велика маса зброї та мала місткість магазина.