Фотоогляд травматичного пістолета ПСМ-Р із правильним воронінням.
28 December 2009Патрон для травматичних пістолетів – «АЕ9» від СП «Шмайсер».
30 January 2010Відсутність серйозної конкуренції між вітчизняними виробниками травматичних патронів, заборона на імпорт аналогічної продукції з-за кордону приводять до того, що якість продаваних сьогодні патронів досить нестабільна. Найчастіший брак, це істотні відхилення в навісці пороху, навіть в одній партії патронів одного виробника. Із завальцюванням гільз так само не завжди гладко. Такий стан справ приводить до того, що патрон може бути абсолютно даремний при самообороні або напроти небезпечний як для зброї, так і для його власника. Наприклад, у випадку серйозного перевищення ваги порохового заряду, зброя може не витримати. Для тих, хто використовує травматичну зброю в спортивних цілях, неправильне й нестабільне навішення пороху зменшує шанси на перемогу в змаганнях, не з вини стрільця.
Вищевказані причини привели до того, що силою ентузіастів і професійних стрільців було запропоновано спеціальне пристосування для контролю якості патронів під назвою ПКН (пристрій контролю навіски), більш відоме в мережи Інтернет за абревіатурою «УКН». Пристрій контролю навіски був створений з єдиною метою, убезпечити себе й свою зброю від наслідків використання неякісного набоя. ПКН дозволяє развальцевать гільзу, висипати порох і зважити його на спеціальних вагах, повернути пороховий заряд і гумову кульку на місце й завальцювати гільзу, привівши патрон у вихідний стан. За допомогою ПКН так само можна довести до розуму погано завальцьований патрон.
На малюнку вище зображені всі деталі ПКН, усього десять деталей. Перша деталь ліворуч основна й використовується у всіх трьох операціях з патроном, по суті це «платформа». Друга група деталей (2-4 деталі ліворуч) призначена для вставлення в них цільного патрона або гільзи при вальцюванні або розвальцьовуванні. Усі три деталі мають різну висоту. Одна з деталей другої групи завжди ставиться над «платформою», а її висота вибирається залежно від виконуваної операції. Для розвальцьовування й постановки кульки на місце вибирається деталь із максимальною висотою, для завальцювання, деталі з меншою висотою. Третя група деталей (5-6 деталь ліворуч) і сама остання 10-я ліворуч деталь, являють собою «ковпачки», що одягаються на одну із трьох деталей другої групи. Ці деталі ( крім 10-й) виконують роль обмежників і напрямних для деталей четвертої групи. Сама остання деталь служить винятково для завальцювання гільзи патрона. Деталі четвертої групи (7-9 деталі ліворуч) призначені для розвальцьовування й проштовхування кульки при його постановці на місце.
Залежно від типу операції, від 3-х до 4-х деталей пристрою контролю навішення збираються в єдиний блок, після чого необхідно за допомогою преса, установивши весь блок вертикально, з необхідним зусиллям надавити зверху на одну з деталей четвертої групи або деталь №10 при завальцюванні. Деталь №1 «платформа» завжди перебуває знизу.
У більшості випадків, для тих, хто перевіряє якість травматичних патронів за допомогою ПКН, покупка й використання ручного преса економічно недоцільна. Для того, що б додати блоку деталей ПКН потрібне зусилля стиску досить придбати струбцину типу «G» потрібного розміру.
Далі наочним образом зобразимо, як потрібно користуватися УКН для перевірки якості виготовлення травматичних патронів. На фото зобразимо, у якому порядку необхідно розташувати деталі УКН при різних операціях, притім, що крайня права деталь це низ «платформа», а ліва крайня верх блоку.
Вище зображений порядок деталей ПКН при розвальцьовуванні гільзи патрона. Ліва крайня деталь вибирається залежно від того на скільки сильно завальцьована гільза патрона. У більшості випадків досить деталі з більш коротким і широким конусом. Витягти кульку можна «саморезом» або маленькими пассатижами. Другий варіант практично не псує гумова кулька. Є ще варіант із видуванням кульки за допомогою голки й шприца, але в цьому можна видути й частина пороху, що спотворить результати тесту якості патрона.
Після того як кулька витягнута, проводимо контрольне зважування пороху. Якщо навішення пороху перебуває в межах припустимих відхилень, патрон важаємо якісним. Якщо навішення занадто велике, то такий патрон небезпечний і підлягає відбраковуванню. Занадто мале навішення пороху не небезпечне, але такий патрон не надійний і неефективний.
Перед складанням патрона, який успішно пройшов контроль якості, засипаємо зважений порох назад у гільзу, для зручності можна вирізати з паперу подобу лійки.
Установлюємо гумову кульку на місце. Варто відзначити, що досить часто встановити на місце гумова кулька простіше руками, сильно стисши його пальцями для зменшення діаметра.
Останній завершальний етап, завальцювання гільзи патрона. Висота другої деталі праворуч вибирається залежно від того, як сильно ви прагнете завальцювати гільзу. Чим нижче висота деталі, тим більш сильне завальцювання вийде.
От властиво й усе.
Варто відзначити, що використання УКН (Пристрою контролю навішення) не по призначенню, з метою, не пов’язаних з контролем якості травматичного патрона може бути карне, аж до крімінального переслідування з боку правоохоронних органів.