Пневматична зброя, пістолети та револьвери для самозахисту.
12 November 2009Травматичний пістолет ПШ-1Т.
18 November 2009В Україні діють норми сертифікації (СОУ 78-19-001:2007), які вимагають, що б травматичний пістолет або револьвер не міг стріляти боєприпасами промислового виробництва. Теоретично, травматична зброя доступна в офіційному продажі в Україні виведена в окремий клас – «пристрої для відстрілу патронів несмертельної дії, споряджених гумовими або аналогічними по своїх властивостях метальними снарядами». По ідеї це означає що вогнепальна зброя і травматична речі зовсім різні, але реальна дійсність і судова практика говорить про інше.
У цей час, будь-який український експерт криміналіст, у своєму висновку напише, що травматик ця вогнепальна зброя і буде прав з погляду закону й застосовуваних методик. При експертнім дослідженні фахівець, швидше за все, буде керуватися методикою «встановлення належності об’єкта до вогнепальної зброї та його придатності до стрільби» затвердженою рішенням секції судової балістики та трасології Науково-Координаційної методичної ради Міністерства юстиції України. Протокол від 03.06.2005
Пункт 7.3.11. вищевказаної методики говорить, що «Якщо в досліджуваному виробі промислового виробництва, призначеному для поразки цілей, але не віднесеному виробником до вогнепальної зброї, установлені конструктивні ознаки, що дозволяють використовувати його як вогнепальну зброю без внесення в конструкцію яких-небудь необоротних змін, на даному етапі дослідження робиться вивід про наявність у досліджуваного об’єкта цих ознак і визначається найближчий аналог вогнепальної зброї певного типу й виду. Для встановлення приналежності досліджуваного екземпляра до вогнепальної зброї проводиться експериментальна стрілянина з метою визначення питомої кінетичної енергії випущеного з нього заряду».
При дослідженні травматичних пістолетів і револьверів, виводи експертів практично ідентичні. Створюється враження, що затверджений якийсь шаблон, який може незначно різнитися тільки у випадку виявлення патронів, що не мають нічого загального із травматичними. Нижче привожу типовий уривок з експертного висновку:
- Пістолет, вилучений 01.01.2009 г, у ході обшуку за місцем проживання в громадянина Іванова І.І. 1975 року народження, є самозарядним пістолетом виробництва України, моделі «Форт-12Р» серії ВИ №12345678 калібру 9 мм Р.А. Дані пістолети призначені для відстрілу патронів несмертельної дії, споряджених гумовими або аналогічними по своїх властивостях метальними снарядами (ПНД-9П, Терен-3Ф) і належить до категорії гладкостольної короткоствольнї вогнепальної зброї.
- Пістолет придатний для стрілянини патронами калібру 9 мм Р.А. Пістолет може використовуватися для виробництва пострілів методом роздільного заряджання з використанням у якості запалюванного состава шумових патронів калібру 9 мм (Р.А. Knall), у якості снаряда картечі діаметром 5-5,5 мм.
Який заряджений у зброю патрон, сертифікований або не сертифікований «посилений, чорний, Knall і т.п.» значення не має. Експертиза в кожному разі визнає травматичний пістолет або револьвер вогнепальною зброєю. Розвиток подальших подій залежить тільки від того зареєстрована зброя чи ні. Якщо зброя зареєстрована й куля в патроні гумова, то проблем бути не повинне.
У кожному разі, власникові травматика панікувати із приводу визнання його зброї «огнестрелом» не варто, якщо звичайно в магазині вашої зброї немає патронів, заряджених картеччю або іншим метальним снарядом, який не можна віднести до гумових або схожим по властивостях кулям. У випадку наявності подібних боєприпасів кримінальної відповідальності не уникнути 100%.
У всіх інших випадках, відповідно до положень другої частини п.4 і п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 року №3 «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами», травматична зброя й патрони до неї не можуть бути віднесені до предмета злочинів, відповідальність за які наступає по статтях 262, 263 КК України.
Варто відзначити, що за аналогією з офіційними травматиками, можуть бути визнані вогнепальною зброєю газові й стартові пістолети. Наприклад, досить популярні в Україні газовий пістолет ПГШ-790 і стартовий пістолет ZORAKI-MOD 914, наші співвітчизники після незначної доробки споряджають травматичними патронами. У випадку виявлення такої зброї (або аналогічного інших марок) працівниками правопорядку, зброя й «боєприпаси» вилучаються й відправляються на експертизу, а справа передається до суду. Найчастіше власники такої зброї можуть відскіпатися легким переляком. Зброя й «боєприпаси» згідно зі ст. 195-4 ч.1 Коап України конфіскують, а власник заплатить адміністративний штраф.
Але так буває не завжди! У випадку значної переробки зброї (під бойовий патрон), наявності набоїв з «картеччю» у магазині зброї або кишенях, спробі продажу такої зброї наступає кримінальна відповідальність як з умовним, так і реальним позбавленням волі на строк від 2-х років і вище.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ, що матеріал актуальний на момент публікації й у будь-який момент можуть бути прийняті нові законодавчі акти або внесені зміни в існуючі. Так що вид і ступінь відповідальності можуть змінитися. Що б уникнути можливих проблем із законом, не експериментуйте й строго дотримуйте діючих норм законодавства.
Джерела:
- «ПІСТОЛЕТИ, РЕВОЛЬВЕРИ ТА інші короткоствольні пристрої несмертельної дії», Загальні технічні умови, СОУ 78-19-001:2007, МВС УКРАЇНИ, КИЇВ 2007. (завантажити)
- «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами», ПОСТАНОВА від 26 квітня 2002 долі N 3, ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ. (завантажити)
- «Кодекс України про адміністративні правопорушення» (завантажити)
- «Методика встановлення належності об’єкта до вогнепальної зброї та його придатності до стрільби» (Затверджена рішенням секції судової балістики та трасології Науково-Координаційної методичної заради Міністерства юстиції України. Протокол від 03.06.2005).
- «КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ» (завантажити)