Мішень для стрільби з травматичного пістолета. (Завантажити мішень, формат А4).
10 November 2009Травматик ця вогнепальна зброя!?
15 November 2009Пневматичний пістолет красиво і так ефективно розбиває пляшки, що у багатьох необізнаних людей, особливо деяких журналістів, з’явилося переконання, що пневматика ефективна при використанні проти людини як засіб самооборони. Є навіть міфи про те, що звичайний пневматичний пістолет калібру 4.5 мм пробиває лобове скло автомобіля, а кулька настільки швидка, що ще і може завдати шкоди водієві.
Газобалонні пневматичні пістолети повнолітні можуть придбати без ліцензії, що в парі з маніакальними думками навіяними міфами і бажанням отримати майже справжній пістолет без витрат часу на отримання дозволів веде маси людей у збройові магазини. Таким чином, поступово зростає армія задоволених і впевнених у своїй безпеці людей (зазвичай підлітків), які дуже сильно помиляються.
Ми не будемо торкатися юридичних аспектів використання пневматики не за призначенням, а саме як засіб самооборони (самозахисту). Достатньо знати, що носіння пневматичної зброї для самооборони заборонено, а застосування пневматичної зброї для самооборони теоретично не заборонено.
Нагадаємо, що пневматична зброя, що знаходяться у вільному продажу, призначений виключно для спортивної та розважальної стрільби на невелику відстань.
Ні в якому разі ми не хочемо образити любителів пневматичної зброї, які використовують його за призначенням. Це дійсно весело і корисно попрактикуватися в стрілянині за розумні гроші там, де це зручно, а не обов’язково в спеціально відведеному місці. Але тих, хто носить із собою пневматику для самооборони, хотілося б трохи просвітити, інакше «не спиляні вчасно мушка» і, на жаль, не тільки вона, може зашкодити здоров’ю власника пневматики.
Наявні у вільному продажу в Росії пневматичні пістолети та револьвери теоретично можуть мати дуловій енергією від 3 до 7,5 Дж і мають калібр 4,5 мм. В Україні аналогічне обмеження на калібр – до 4,5 мм і швидкість кулі до 100 м / с. А от, наприклад, в Англії без дозволу можна купити пневматику з дуловою енергією на рівні 16 Дж, що непогано, але теж не панацея.
Вага кульки для пневматичної зброї зазвичай не більше 0.5 грама. Пневматика з дуловою енергією понад 7,5 джоулів і калібром більше 4,5 мм (в Україні, якщо калібр більше ніж 4.5 і швидкість вище 100 м \ с) підлягає реєстрації та вільно не продається.
Пневматичних пістолетів і револьверів, близьких з енергетики до граничних джоулів у нас на території СНД не продають. Наприклад, самий популярний в Росії і Україні пневматичний пістолет Макарова ІЖ МР-654К має енергію менше 3-х джоулів, а швидкість польоту кульки становить близько 125 метрів за секунду. Зупинний ефект такої пневматичної зброї прагне до нуля, але пивні пляшки б’є добре, не сперечаюся.
Дулова енергія травматичних пістолетів ФОРТ-12Р і ПСМ-Р з посиленим патроном (заборонені в Україні) може досягати сотні джоулів, а швидкість польоту гумової кулі масою 0.7 грама від 320 до 500 метрів на секунду (сертифікований патрон в Україні до 32 Дж, швидкість до 320 м \ с). За таких найважливіших параметрів, як маса кулі та її енергетика, металева кулька, випущений з пневматики, у кілька разів поступається «травматичним» патронам. З урахуванням того, що навіть травматичний пістолет не завжди може бути ефективний при самообороні, що вже можна говорити про пневматику?
Удар достатньої сили кулька, випущена з пневматики, забезпечити не може. Проте, вкрай малий діаметр металевого кульки дозволяє йому пробити шкіру людини, якщо вона не захищена одягом. Площа контакту і енергетика така, що буде боляче, але це навряд чи зупинить нападника, тим більше, якщо він буде перебувати в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. При стрілянині в голову потрібно розуміти, що череп газобалонних пневматичний пістолет пробити не в змозі, а якщо ви снайпер і не дай бог потрапите в око, то навіть у тому випадку якщо нападник залишиться живий, ви обов’язково сядете до в’язниці за перевищення меж необхідної оборони.
Не варто забувати і про низьку надійності пневматичної зброї. Стислий газ знаходиться в змінному балончику, який навіть якщо його не використовувати, поступово втрачає свій «заряд», а в мороз тиск у балончику взагалі знижується.
Таким чином, що б вам не розповідали друзі, знайомі або ті ж журналісти, що оспівують гідності пневматичної зброї як засібу самозахисту – не вірте. Від молотка за пазухою буде набагато більше користі, ніж від будь-якого пневматичного пістолета чи револьвера.
Будьте пильні і обережні. Неправильне уявлення про природу речей і переоцінка своїх можливостей, коли у вас за пазухою щось подібне до пневматичного пістолета, принесе вам більше шкоди, ніж користі.